Rostlinné čističky vzduchu pro vesmírné stanice, byty i kanceláře

O lučních bylinách se dá bez nadsázky říci, že skoro každá je léčivka. U pokojových rostlin můžeme zase říci, že skoro každá je pračkou vzduchu. Většina z nich dokáže zbavit uzavřené prostředí v bytech kontaminace jedovatými látkami či plísněmi. Pokud budou úspory tepla znamenat i méně větrání, jako se dělo před 30 lety, budou se nám určitě hodit. (11 / 2022)

Už na konci 80. let začaly vědci z NASA studovat pokojové rostliny, jako prostředek zajišťující čistší vzduch pro budoucí vesmírné stanice. Výsledky studie "Interior Landscape Plants for Indoor Air pollution Abatement" (Studie vnitrozemských rostlin pro snížení znečištění vnitřního ovzduší) vědce mile překvapily. Zjistili, že existuje mnoho různých pokojových rostlin, které nám s tímto problémem mohou pomoci. Rostliny totiž dokážou odfiltrovat ze vzduchu řadu pro člověka škodlivých sloučenin, jako jsou například benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylem s toluenem nebo čpavek.

Studie NASA doporučila, aby v domácnostech a kancelářských prostorech byla na každých 10 m2 umístěna alespoň jedna účinná pokojová rostlina. Kromě eliminace škodlivin pokojové rostliny také uvolňují kyslík. A co je ještě zajímavější, řadu z těchto pokojových rostlin byste už dnes našli ve většině našich domácností nebo kanceláří. Stejně tak dobrá je zpráva, že skoro všechny tyto rostliny jsou k dostání v místních květinářstvích či ve větších hobby obchodech. Možná, že už se někde i chystají pro ně vytvořit speciální sektor v zahradních odděleních. 

Jak to u rostlin funguje? Zatímco pro nás je dráždivý a toxický formaldehyd škodlivý, pro řadu rostliny je zdrojem živin. Osahuje totiž uhlík, který potřebují, a nevadí, že ho ve vzduchu mají více, než činí jejich obvyklá dávka. Společně s ním pak rostliny nasávají i na uhlík vázané jiné prvky. Ty dále zpracují, a pokud to nedovedou, uloží je ve svých tělech, kde jim neškodí. Platí to i dalších nebezpečných látkách jako je benzen, formaldehyd, aceton, toluen, trichloretylen či amoniak. Jsou vesměs organické a těkavé, pro rostliny ovšem neškodné. Se zpracováváním všeho, co rostlina nasaje, pomáhají i mikroskopické organismy žijící na jejích kořenech. Proto se ani nelze divit, že většina těchto rostlinných praček vzduchu je při požití jedovatá. Ale kdo by si doma dělal salát z diefenbachie, břečťanu či tchýnina jazyku, snad jen malé děti. Takže je náležitě poučte a raději umístěte tyto květiny mimo jejich bezprostřední dosah. To samé bude u většiny uvedených rostlin platit i pro vaše domácí mazlíčky, tedy pro psy a kočky.

Rostlinné čističky vzduchu pro vesmírné stanice, byty i kanceláře