Českobudějovická teplárna obhájila nejvyšší rating AAA Platinum
Nejvyšší ratingové hodnocení AAA Platinum získala Teplárna České Budějovice potřetí v řadě. Udělila jí ho renomovaná nadnárodní společnost Dun&Bradstreet na základě splnění přísných kritérií hodnotících kondici firem. Teplárna nejvyšší rating AAA získala poprvé v roce 2016 na stupni Excellence a pak ho každoročně obhájila, až dosáhla na prestižního označení Platinum. (7 / 2024)
„Dosažené vysoké úrovně důvěryhodnosti a ekonomické stability si velmi ceníme. Předepsaná kritéria hodnocení v uplynulém období jsme museli plnit při rozsáhlých investicích do zdrojů i infrastruktury v rámci transformace teplárny. Jejím cílem je dekarbonizace do roku 2030 podle vlastníkem schválené Strategie pro zelené město,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva. A dodává, že průběžné nezávislé hodnocení ekonomických parametrů již devátým rokem pomáhá v oslovení nových zákazníků. Dokladem je vysoký počet nových odběrů, kterých v roce 2023 přibylo v celkovém objemu 19 333 GJ tepelné energie. Šlo o nejvyšší meziroční růst objemu tepla dodávaného do nově připojených objektů za posledních 20 let.
Českobudějovická teplárna nejvyšší rating AAA získala poprvé v roce 2016 na stupni Excellence a následně ho každoročně obhájila, až dosáhla dlouhodobého prestižního označení Platinum. Certifikát AAA Platinum potvrzuje, že oceněná firma splňuje nejpřísnější kritéria hodnocení ekonomických subjektů nepřetržitě po dobu pěti let. Tím se řadí do exkluzivní skupiny nejdůvěryhodnějších společností v Česku. Rok 2023 městská teplárna ukončila s obratem 1,39 miliardy korun a čistým ziskem 7,96 milionů Kč. Její distribuční soustava se přes tepelný napáječ propojila s jadernou elektrárnou v Temelíně. Tím vznikl pevný základ pro diverzifikaci energetického mixu a bezpečnou budoucnost bez fosilních paliv. Současně plynule pokračovala výstavba retrofitu kotle K12 na biomasu, který bude v závěru letošního roku uveden do zkušebního provozu. Teplárna, která ročně spalovala na 230 tisíc tun uhlí, tak již od roku 2025 tuto spotřebu sníží zhruba o dvě třetiny. Celý proces transformace završí dokončení zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO Vráto.
Díky všem těmto opatřením se sníží produkce emisí včetně CO2 na unikátní hodnoty, které budou mimo jiné důležité i pro vykazování energetické náročnosti budov napojených na soustavu centrálního zásobování teplem ve městě. Zákazníci teplárny tedy budou na bezemisní budoucnost připraveni a ve větší výhodě oproti jiným způsobům vytápění, neboť České Budějovice i díky Strategii pro zelené město včas vsadily na místně dostupné bezemisní a obnovitelné zdroje energie.